Přeskočit na hlavní obsah

Známé osobnosti a koktavost


 

Najdete je mezi vědci, právníky, zpěváky a třeba i herci. Například Bruce Willis, Ed Sheeran a Emily Blunt se potýkají s koktavostí stejně jako vy, nebo někdo, koho možná znáte. Březnové číslo MARIE CLAIRE (2020) přineslo rozhovor právě s herečkou Emily Blunt. Povídal si s ní 11letý chlapec Sammy, který sám trpí koktavostí. Jejich setkání později sepsala jeho matka Anne Fulenwider.

Emily koktá od dětství. V její rodině koktavostí trpí také několik dalších rodinných příslušníků. Nejvýrazněji začala koktat v šesti až sedmi letech. Během školní docházky neměla ráda, když ji učitel vyvolal a nikdy si netroufla na recitaci básní. Hůř se jí mluvilo, když byla středem pozornosti a nerada telefonovala. Problém jí také dělalo představit se.

Nikdy neplánovala být herečkou. Ve škole, když si poprvé zkusila zahrát roli ve hře, zjistila, že dokáže mluvit plynule. Původně hrát nechtěla, ale měl na ni vliv její učitel, který v ni věřil. Ani to ji ale nepřesvědčilo o povolání herečky. Chtěla se učit jazyky, protože při mluvení cizím jazykem nekoktala. Později, když hrála v další hře, si jí všiml agent, díky čemuž se dostala k herectví. Dnes herectví miluje a nedokáže si představit, že by dělala něco jiného. 

Při hraní nemá s koktavostí problém. Jen v situacích, kdy musí velmi rychle mluvit, občas zadrhne. Emily se shodla se Sammym, že mnohdy lidé ani netuší, co to je koktavost nebo si ji špatně vykládají. Není to chyba člověka s koktavostí, neznamená to, že neví odpověď na otázku nebo neumí moc číst.

Emily dostala otázku, jestli stále koktá. Odpověděla, že si myslí, že pokud člověk někdy koktá, koktá už napořád. Až v dospělosti jí došlo, že každého člověka v dospívání něco trápí. Ji trápila koktavost a další lidi můžou trápit různé věci. Zjistila, že ji lidé hodnotili podle toho, jak mluví. Vypořádala se s tím jednoduše – přestala se takovými lidmi obklopovat. Zmínila, že člověk s koktavostí se stává výborným posluchačem a svět vnímá jinak. Sama je hodně empatická a učí i své děti přijímat rozdíly mezi lidmi.

V rozhovoru zazněla i „super schopnost“ jedinců s koktavostí. Vycítí totiž, když se někdo druhý vyhne slovu, u kterého se bojí neplynulosti nebo s řečí nějakým způsobem pracuje.  Emily i jiné osobnosti přišly na to, že se s koktáním dá zvládnout žít. Věří, že to dokáže i Sammy, který se jí vyptával. A vy to zvládnete taky!

      

Zdroj:

Emily Blunt. (2020). Marie Claire2020(3), 44-49.

 Úryvek článku:

https://www.marieclaire.cz/emily-blunt-koktanim-ke-hvezdne-kariere

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

25 věcí, které bych si přál vědět o koktavosti, když mi bylo 20

Trpíte sami nebo někdo z Vašich blízkých poruchou plynulosti řeči? Pokud ano, přečtěte si  25 věcí, které bych si přál vědět o koktavosti, když mi bylo 20  od  Laurenta Lagarda . Velmi inspirativní a motivující myšlenky, které již mnoha lidem pomohly. 1. Přál bych si vědět, že koktavost není vada a že to není moje chyba. 2. Přál bych si vědět, že koktavost je jen jedna část mé osobnosti. 3. Přál bych si vědět, že smířit se neznamená vzdát se. 4. Přál bych si vědět, že koktavost není vysvětlením všeho, co se mi na sobě a na mém životě nelíbí. 5. Přál bych si vědět, že koktavost je možné překonat. 6. Přál bych si vědět, že společným rysem lidí, kteří koktavost překonali, je, že věděli, že koktavost překonat lze. 7. Přál bych si vědět, že koktavost není prohra a plynulost neznamená úspěch. 8. Přál bych si vědět, že se musíš odvážit být sám sebou se svými ctnostmi i nectostmi. 9. Přál bych si vědět, že otevřeně mluvit o vlastní koktavosti může být taková úleva. 10. Přál bych s

JOE BIDEN - koktavost jako dar od Boha

  Ačkoliv se na nekoktam.cz politikou obvykle nezabýváme, tentokrát uděláme výjimku. Málokterá událost na světě získává tolik pozornosti jako volba americ­kého prezidenta. Proč? Protože prezident USA je jedním z nejvlivnějších a nejmocnějších lidí na světě a ovlivňuje tak osudy nejen Američanů. A my máme radost, že se kandidát na prezidenta (a teď už snad i oficiální vítěz voleb) Joe Biden nestyděl během své volební kampaně mluvit o koktavosti , která jej doprovází od dětství. Sám ji často označuje za „dar od Boha", jelikož ho nutí na sobě pracovat. Přiznává, že i nyní, pokud je unavený, zadrhává a speciálně těžké je telefonovat a nahlas číst. V rámci předvolebních vystoupení na stanici CNN dostal otázku, co by poradil studentovi, který od malička zadrhává. Základem je podle Bidena nehodnotit se podle řeči. Je důležité nenechat koktavost, aby určovala, kým jsme . Je potřeba si uvědomit, že koktavost nemá nic společného s intelektem a překonat ji můžeme jen prací na sobě. C

Jak mluvit s člověkem, který zadrhává - rady našich klientů

Máte ve svém okolí člověka, který zadrhává, a nevíte, jak s ním mluvit? Rádi byste věděli, jak vnímají komunikaci s ostatními samotní balbutici? Zde najdete několik tipů, které jsme sepsali v rámci našeho skupinového sezení. Jak mluvit s člověkem, který zadrhává? Mluvte stejně jako s člověkem, který nezadrhává. Dívejte se do očí. Nedoříkávejte slova. Nemluvte nervózně a rychle. Neskákejte druhému do řeči. Nestyďte se dívat se na druhého při zadrhnutí. Povzbuďte pohledem, usmějte se. Zásady komunikace s balbutikem jsou v podstatě zásadami slušné konverzace mezi dvěma lidmi. Je potřeba mít zejména na paměti, že to co si myslíme, že by mohlo pomoct (např. dokončování slov, případně i vět) je pro balbutika velmi nepříjemné. Je třeba ukázat, že máme zájem o to, co nám chce náš komunikační partner sdělit. Tím mu nejvíce pomůžeme.