Přeskočit na hlavní obsah

JOE BIDEN - koktavost jako dar od Boha

 Ačkoliv se na nekoktam.cz politikou obvykle nezabýváme, tentokrát uděláme výjimku. Málokterá událost na světě získává tolik pozornosti jako volba americ­kého prezidenta. Proč? Protože prezident USA je jedním z nejvlivnějších a nejmocnějších lidí na světě a ovlivňuje tak osudy nejen Američanů.

A my máme radost, že se kandidát na prezidenta (a teď už snad i oficiální vítěz voleb) Joe Biden nestyděl během své volební kampaně mluvit o koktavosti, která jej doprovází od dětství. Sám ji často označuje za „dar od Boha", jelikož ho nutí na sobě pracovat. Přiznává, že i nyní, pokud je unavený, zadrhává a speciálně těžké je telefonovat a nahlas číst.

V rámci předvolebních vystoupení na stanici CNN dostal otázku, co by poradil studentovi, který od malička zadrhává. Základem je podle Bidena nehodnotit se podle řeči. Je důležité nenechat koktavost, aby určovala, kým jsme. Je potřeba si uvědomit, že koktavost nemá nic společného s intelektem a překonat ji můžeme jen prací na sobě.

Co pomohlo Joe Bidenovi? Nikdy nenavštěvoval žádného odborníka na koktavost, ale našel si způsoby, jak se s koktavostí vypořádat. Pomohla mu především jeho matka, která mu stále opakovala, že koktavost neurčuje, kdo je, že má spoustu dalších skvělých vlastností, že je hezký, chytrý a dobrý sportovec. Nikdy také nedokončovala, co chtěl říct. Toto sám Biden považuje za velmi důležité, abychom vždy nechali ostatní domluvit. Bidenovi také pomáhalo nacvičování jeho projevů. I nyní si pečlivě své projevy připravuje tak, aby při jejich přednesu nepospíchal. Doporučuje se podívat na film Králova řeč, kde jsou některé techniky, které pomáhají i jemu, vidět. Sám často recitoval před zrcadlem, aby se naučil přednášet.

Za zcela zásadní pro překonání koktavosti považuje Biden odhodlá­ní. K tomu je dobré znát příběhy lidí, kteří bojují se stejným problémem a mluvit s nimi. Díky tomu uvěří, že je to možné, a budou mít motivaci se snažit.

Příběh Joe Bidena nám ukazuje, že i s koktavostí se můžete stát jedním z nejvlivnějších lidí světa, pokud ji nebudete brát jako překážku, ale jako příležitost. Buďte s lidmi, kteří vás podporují, a dokážete si splnit svůj sen. A pokud jste rodiče, kteří mají dítě, které koktá, naučte se nebát. Toto je z mnoha příkladů, že pokud budete své dítě podporovat, určitě dokáže, co bude chtít, a ve světě se neztratí.


Zdroj:

Populární příspěvky z tohoto blogu

25 věcí, které bych si přál vědět o koktavosti, když mi bylo 20

Trpíte sami nebo někdo z Vašich blízkých poruchou plynulosti řeči? Pokud ano, přečtěte si  25 věcí, které bych si přál vědět o koktavosti, když mi bylo 20  od  Laurenta Lagarda . Velmi inspirativní a motivující myšlenky, které již mnoha lidem pomohly. 1. Přál bych si vědět, že koktavost není vada a že to není moje chyba. 2. Přál bych si vědět, že koktavost je jen jedna část mé osobnosti. 3. Přál bych si vědět, že smířit se neznamená vzdát se. 4. Přál bych si vědět, že koktavost není vysvětlením všeho, co se mi na sobě a na mém životě nelíbí. 5. Přál bych si vědět, že koktavost je možné překonat. 6. Přál bych si vědět, že společným rysem lidí, kteří koktavost překonali, je, že věděli, že koktavost překonat lze. 7. Přál bych si vědět, že koktavost není prohra a plynulost neznamená úspěch. 8. Přál bych si vědět, že se musíš odvážit být sám sebou se svými ctnostmi i nectostmi. 9. Přál bych si vědět, že otevřeně mluvit o vlastní koktavosti může být taková úleva. 10. Přál bych s

Jak mluvit s člověkem, který zadrhává - rady našich klientů

Máte ve svém okolí člověka, který zadrhává, a nevíte, jak s ním mluvit? Rádi byste věděli, jak vnímají komunikaci s ostatními samotní balbutici? Zde najdete několik tipů, které jsme sepsali v rámci našeho skupinového sezení. Jak mluvit s člověkem, který zadrhává? Mluvte stejně jako s člověkem, který nezadrhává. Dívejte se do očí. Nedoříkávejte slova. Nemluvte nervózně a rychle. Neskákejte druhému do řeči. Nestyďte se dívat se na druhého při zadrhnutí. Povzbuďte pohledem, usmějte se. Zásady komunikace s balbutikem jsou v podstatě zásadami slušné konverzace mezi dvěma lidmi. Je potřeba mít zejména na paměti, že to co si myslíme, že by mohlo pomoct (např. dokončování slov, případně i vět) je pro balbutika velmi nepříjemné. Je třeba ukázat, že máme zájem o to, co nám chce náš komunikační partner sdělit. Tím mu nejvíce pomůžeme.