Přeskočit na hlavní obsah

„Pokud budu dělat věci, kterých se bojím, přestanu se jich bát.“

„Pokud budu dělat věci, kterých se bojím, přestanu se jich bát,“ řekla Megan Washington v jednom ze svých rozhovorů. A má pravdu. I dítě, které se učí jezdit na kole se nejdřív bojí a potom strachu ujede.



Megan je velmi inspirující žena, která se narodila v roce 1986 v Austrálii, kde doposud žije. Je to hudebnice a skladatelka, která vydala již tři alba. Před pár lety se vdala a taky se stala matkou. Dosud to byl jen jednoduchý příběh, kterých je spousty. Pro nás však získává nový rozměr, protože Megan se zároveň také potýká s koktavostí.  

Asi si dokážete představit život zpěvačky. Koncerty, rozhovory, televizní pořady, noviny a oči veřejnosti. Když k tomu všemu přidáme koktavost, dojde nám, že Megan je bojovnice. V roce 2014 Megan vystoupila v TEDxSydney a pronesla zhruba osmiminutovou řeč, která posluchače zvládla rozesmát, ale taky ukázat, jaký život s koktavostí je.

Megan řekla, že má problém. Který ale není nejhorší na světě a taky ví, že jsou lidé, kteří bojují s horšími věcmi. Ale pro ni jsou jazyk a hudba neoddělitelně propojené tímto problémem, kterým je koktavost. Možná to působí jako kuriozita vzhledem k tomu, že kus života strávila na pódiu. Nejspíš by na nás všechny mohlo působit, že se na veřejnosti a před publikem cítí komfortně, ale tyto okamžiky života tráví ve „smrtelném strachu“ z vystupování na veřejnosti. Ale veřejné zpívání je pro Megan naprosto něco jiného.

 Nikdy o koktavosti nemluvila tolik na rovinu a přisuzuje to naději, která v ní vždy byla – že z koktavosti vyroste. Myslela si, že až bude dospělá, naučí se mluvit francouzsky, taky hospodařit s penězi, a hlavně přestane koktat. Možná se stane řečníkem nebo premiérem. Ale v době TEDxSydney jí bylo 28 let a přiznala, že je dospělá umělkyně s překážkou v řeči.

 Megan popsala několik úhlů pohledu na koktavost. Jako nejhorší věc, která se jí může stát je potkat někoho dalšího s koktavostí. Jednou se jí to stalo v Hamburku a dotyčný si nejdřív myslel, že si z něj utahuje, když taky začala koktat. Taky si někdy lidé myslí, že je opilá a že zapomněla jejich jméno, když váhá, než je osloví. K tomu ale dodala, že nejhorší jsou vlastní jména, protože za ně nemůžete vymyslet jiné slovo. Její pianista se jmenoval Steeve a Megan dělá problém výslovnost „St“, proto mu začala říkat „Seeve“.

 Má za sebou mnoho terapie a využívá jednu techniku, která jí pomáhá v plynulé řeči. Stojí na tom, že skoro zpívá to, co říká. Používá ji při rozhovorech, v rádiu nebo při show. Ale necítí se při ní sama sebou. Když byla malá, existovala jedna léčebná metoda, která jí pomáhala, a to bylo zpívání. Proto dnes dělá to, co dělá. K hudbě má veliký vztah, ale víc než tvorba pěkné hudby, písní a vliv na posluchače pro ni hudba znamená jediné místo a jediný čas, kdy se cítí, že se vyjadřuje plynule.

Zdroje:

https://themusicnetwork.com/megan-washington-australian-story/

https://www.youtube.com/watch?v=9MegHiL93B0

https://en.wikipedia.org/wiki/Megan_Washington

 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

7 tipů, jak mluvit s dítětem, které koktá

Velmi často se na nás obrací rodiče, jejichž děti začaly náhle koktat. Jak v této situaci upravit své chování a řeč, aby se dítě nebálo mluvit? Sdílíme 7 tipů, jak mluvit s dítětem, které koktá, které doporučuje organizace Stuttering Foundation.     1. Zpomalte Při mluvení se svým dítěte nespěchejte. Když domluví, počkejte několik sekund, než začnete mluvit vy. Vynechte rady typu „zpomal“ nebo „zkus to znovu a pomaleji“, které dosáhnou mnohem menších úspěchů než vaše vlastní klidná a uvolněná řeč. Někdy se vyplatí zpomalit i v životním tempu. 2. Naslouchejte Zkuste věnovat svému dítěti naprostou pozornost a opravdu poslouchejte. Neznamená to, že musíte všechno zahodit pokaždé, když dítě začne mluvit. Ale někdy se dětem nedostává dostatek soustředění ze strany rodičů. 3. Nezahlcujte otázkami Otázky jsou běžnou součástí života a konverzace, ale nic se nemá přehánět. Občas může být lepší okomentovat, co dítě řeklo, a počkat. 4.   Střídejte se Je rozumné, pokud se celá rodina naučí,

Jak nejlépe pomoci lidem s koktavostí - plakát ke stažení

Na základě mezinárodního výzkumu (2019) jsme spolu s kolegy ze zahraničí sepsali nejdůležitější informace o tom, co nejvíce pomáhá lidem s koktavostí při komunikaci.  Jak nejlépe pomůžete? Čemu se vyhnout?  Více se dozvíte v našem článku na www.zdravijakovasen.cz  nebo v plakátu. Plakát si můžete také  stáhnout

Žák s koktavostí na prvním stupni ZŠ - zkušenosti učitelů

  Jaké to je učit žáka s koktavostí?   Učitelé žáků s koktavostí stojí někdy v bodě, kdy neví, co mají dělat. Hlavou jim možná běhají myšlenky, které je těžké roztřídit. Dělat, že to nevidím/neslyším? Komunikovat o koktavosti s žákem? Každý žák a člověk s koktavostí je jiný a neexistuje univerzální přístup, který by každému vyhovoval.   Rozhodli jsme se zeptat samotných učitelů, jaké to je učit žáka s koktavostí. Tentokrát jsme oslovili učitelku na prvním stupni základní školy, paní Mgr. et Bc. Andreu L. Kolik žáků, kteří prošli vašimi hodinami, koktalo? A převažovaly spíš dívky nebo chlapci? Za dobu trvání mé praxe, což už je nějaký pátek, jsem učila pouze jednu dívku s koktavostí. Byla to vaše jediná zkušenost s lidmi s koktavostí? Ano, byla to jediná zkušenost, pokud se bavíme o mém zaměstnání. Mino to ve  vesnici, ze které pocházím, bydlí muž, který má také tento problém a se kterým jsem v dětství bývala v kontaktu. Zajímala jste se někdy o tuto problematiku? Tehd