Přeskočit na hlavní obsah

„Pokud budu dělat věci, kterých se bojím, přestanu se jich bát.“

„Pokud budu dělat věci, kterých se bojím, přestanu se jich bát,“ řekla Megan Washington v jednom ze svých rozhovorů. A má pravdu. I dítě, které se učí jezdit na kole se nejdřív bojí a potom strachu ujede.Megan je velmi inspirující žena, která se narodila v roce 1986 v Austrálii, kde doposud žije. Je to hudebnice a skladatelka, která vydala již tři alba. Před pár lety se vdala a taky se stala matkou. Dosud to byl jen jednoduchý příběh, kterých je spousty. Pro nás však získává nový rozměr, protože Megan se zároveň také potýká s koktavostí.  

Asi si dokážete představit život zpěvačky. Koncerty, rozhovory, televizní pořady, noviny a oči veřejnosti. Když k tomu všemu přidáme koktavost, dojde nám, že Megan je bojovnice. V roce 2014 Megan vystoupila v TEDxSydney a pronesla zhruba osmiminutovou řeč, která posluchače zvládla rozesmát, ale taky ukázat, jaký život s koktavostí je.

Megan řekla, že má problém. Který ale není nejhorší na světě a taky ví, že jsou lidé, kteří bojují s horšími věcmi. Ale pro ni jsou jazyk a hudba neoddělitelně propojené tímto problémem, kterým je koktavost. Možná to působí jako kuriozita vzhledem k tomu, že kus života strávila na pódiu. Nejspíš by na nás všechny mohlo působit, že se na veřejnosti a před publikem cítí komfortně, ale tyto okamžiky života tráví ve „smrtelném strachu“ z vystupování na veřejnosti. Ale veřejné zpívání je pro Megan naprosto něco jiného.

 Nikdy o koktavosti nemluvila tolik na rovinu a přisuzuje to naději, která v ní vždy byla – že z koktavosti vyroste. Myslela si, že až bude dospělá, naučí se mluvit francouzsky, taky hospodařit s penězi, a hlavně přestane koktat. Možná se stane řečníkem nebo premiérem. Ale v době TEDxSydney jí bylo 28 let a přiznala, že je dospělá umělkyně s překážkou v řeči.

 Megan popsala několik úhlů pohledu na koktavost. Jako nejhorší věc, která se jí může stát je potkat někoho dalšího s koktavostí. Jednou se jí to stalo v Hamburku a dotyčný si nejdřív myslel, že si z něj utahuje, když taky začala koktat. Taky si někdy lidé myslí, že je opilá a že zapomněla jejich jméno, když váhá, než je osloví. K tomu ale dodala, že nejhorší jsou vlastní jména, protože za ně nemůžete vymyslet jiné slovo. Její pianista se jmenoval Steeve a Megan dělá problém výslovnost „St“, proto mu začala říkat „Seeve“.

 Má za sebou mnoho terapie a využívá jednu techniku, která jí pomáhá v plynulé řeči. Stojí na tom, že skoro zpívá to, co říká. Používá ji při rozhovorech, v rádiu nebo při show. Ale necítí se při ní sama sebou. Když byla malá, existovala jedna léčebná metoda, která jí pomáhala, a to bylo zpívání. Proto dnes dělá to, co dělá. K hudbě má veliký vztah, ale víc než tvorba pěkné hudby, písní a vliv na posluchače pro ni hudba znamená jediné místo a jediný čas, kdy se cítí, že se vyjadřuje plynule.

Zdroje:

https://themusicnetwork.com/megan-washington-australian-story/

https://www.youtube.com/watch?v=9MegHiL93B0

https://en.wikipedia.org/wiki/Megan_Washington

 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

25 věcí, které bych si přál vědět o koktavosti, když mi bylo 20

Trpíte sami nebo někdo z Vašich blízkých poruchou plynulosti řeči? Pokud ano, přečtěte si  25 věcí, které bych si přál vědět o koktavosti, když mi bylo 20  od  Laurenta Lagarda . Velmi inspirativní a motivující myšlenky, které již mnoha lidem pomohly. 1. Přál bych si vědět, že koktavost není vada a že to není moje chyba. 2. Přál bych si vědět, že koktavost je jen jedna část mé osobnosti. 3. Přál bych si vědět, že smířit se neznamená vzdát se. 4. Přál bych si vědět, že koktavost není vysvětlením všeho, co se mi na sobě a na mém životě nelíbí. 5. Přál bych si vědět, že koktavost je možné překonat. 6. Přál bych si vědět, že společným rysem lidí, kteří koktavost překonali, je, že věděli, že koktavost překonat lze. 7. Přál bych si vědět, že koktavost není prohra a plynulost neznamená úspěch. 8. Přál bych si vědět, že se musíš odvážit být sám sebou se svými ctnostmi i nectostmi. 9. Přál bych si vědět, že otevřeně mluvit o vlastní koktavosti může být taková úleva. 10. Přál bych s

JOE BIDEN - koktavost jako dar od Boha

  Ačkoliv se na nekoktam.cz politikou obvykle nezabýváme, tentokrát uděláme výjimku. Málokterá událost na světě získává tolik pozornosti jako volba americ­kého prezidenta. Proč? Protože prezident USA je jedním z nejvlivnějších a nejmocnějších lidí na světě a ovlivňuje tak osudy nejen Američanů. A my máme radost, že se kandidát na prezidenta (a teď už snad i oficiální vítěz voleb) Joe Biden nestyděl během své volební kampaně mluvit o koktavosti , která jej doprovází od dětství. Sám ji často označuje za „dar od Boha", jelikož ho nutí na sobě pracovat. Přiznává, že i nyní, pokud je unavený, zadrhává a speciálně těžké je telefonovat a nahlas číst. V rámci předvolebních vystoupení na stanici CNN dostal otázku, co by poradil studentovi, který od malička zadrhává. Základem je podle Bidena nehodnotit se podle řeči. Je důležité nenechat koktavost, aby určovala, kým jsme . Je potřeba si uvědomit, že koktavost nemá nic společného s intelektem a překonat ji můžeme jen prací na sobě. C

Jak mluvit s člověkem, který zadrhává - rady našich klientů

Máte ve svém okolí člověka, který zadrhává, a nevíte, jak s ním mluvit? Rádi byste věděli, jak vnímají komunikaci s ostatními samotní balbutici? Zde najdete několik tipů, které jsme sepsali v rámci našeho skupinového sezení. Jak mluvit s člověkem, který zadrhává? Mluvte stejně jako s člověkem, který nezadrhává. Dívejte se do očí. Nedoříkávejte slova. Nemluvte nervózně a rychle. Neskákejte druhému do řeči. Nestyďte se dívat se na druhého při zadrhnutí. Povzbuďte pohledem, usmějte se. Zásady komunikace s balbutikem jsou v podstatě zásadami slušné konverzace mezi dvěma lidmi. Je potřeba mít zejména na paměti, že to co si myslíme, že by mohlo pomoct (např. dokončování slov, případně i vět) je pro balbutika velmi nepříjemné. Je třeba ukázat, že máme zájem o to, co nám chce náš komunikační partner sdělit. Tím mu nejvíce pomůžeme.